Založ si blog

Novodobá zrúcanina

Na spadnutej stavbe sa hádajú stavebné materiály, koho chybou je, že stavba spadla. Ja som tri krát poctivo vypálená tehla, moja chyba to nebola, obhajuje sa tehla. Ja som zasa kvalitný, niekoľkokrát preosiaty piesok, ja za to tiež nemôžem, vraví piesok. A cement iba hrkne: na mňa nepozerajte, ja som tam ani nebol….

Pomerne vysokým výskytom zrúcanín, najmä hradov, je Slovensko preslávené i v zahraničí. Zrejme popularita zrúcanín bola niečím podnetom k tomu, aby sme ako krajina zasa raz vynikli. V medzinárodne preslávenom kúpeľnom meste Piešťany, vznikla idea postaviť priamo v centre mesta modernú polyfunkčnú budovu. Všetko prebiehalo presne podľa plánu a v zmysle zákonov. Boli vydané príslušné povolenia, bola zahájená realizácia stavby a po dokončení bola stavba úspešne skolaudovaná a byty predané. Akurát namiesto CEZAAR (prestížnej ceny za architektúru) by si táto stavba zaslúžila skôr zápis do zoznamu dedičstva UNESCO, ako jedna z najmladších zrúcanín na našom území….

O probléme polyfunkčnej budovy v Piešťanoch toho už médiami prebehlo pomerne dosť. Ja sa však snažím vytvoriť si vlastný obraz o vzniknutej situácii, pretože tým „zaručeným informáciám“, ktorými nás médiá denno-denne kŕmia už po kauze Alfa Bio akosi prestávam veriť. Snažím sa vcítiť aj do osudov poškodených a zastať sa ich v tejto neľahkej životnej situácii. A tiež sa snažím zamyslieť sa nad tým, kto je za vzniknutú situáciu zodpovedný.

  • Kritizovať majiteľov bytov za to, že si „nedostatočne preverili“ kupovanú nehnuteľnosť (obzvlášť v stave, ak zálohy za byty platili pred zahájením samotnej výstavby vo viere, že byty budú mať primeraný kvalitatívny štandard a s vedomím, že majú nárok na záruku za kvalitu diela) nie je podľa môjho názoru veľmi na mieste. Je však pravdou, že využitie komerčného poistenia voči predmetnému riziku by podstatne zjednodušilo ich súčasnú situáciu,
  • podstatnú mieru viny nesie podľa môjho názoru správca/investor nehnuteľnosti, ktorý dlhodobo ignoroval závery nezávislých znalcov z oblasti statiky a principiálne riešenia suploval kozmetickými „opravami“,
  • istú mieru zodpovednosti za vzniknutú situáciu nesie i mesto zato, že si účinne nedokázalo vynútiť zrealizovanie relevantných nápravných opatrení zo strany správcu/investora,
  • otázna je zodpovednosť mesta zato, že nedokázalo identifikovať nedostatky v projektovej dokumentácii statiky tak v priebehu stavebného, ako aj kolaudačného konania,
  • otázna je zodpovednosť zhotoviteľa stavby a stavebného dozoru zato, že nedokázali identifikovať nedostatky v statike počas prípravy a realizácie stavebných prác,
  • otázna je zodpovednosť generálneho projektanta za kvalitu vyhotovenia projektovej dokumentácie statiky,
  • predpokladám, že veľkú zodpovednosť za vzniknutú situáciu nesie sám autor projektu statiky (to však preukáže alebo vyvráti až nezávislé odborné vyšetrovanie),
  • za úvahu stojí aj úvaha nad zodpovednosťou inštitúcie vydávajúcej oprávnenie príslušnému statikovi,
  • a otázka tiež visí nad kvalitou stavebnej legislatívy a legislatívy v oblasti stavebného konania.

Je jasné, že odhalenie a potrestanie vinníkov za vzniknutú situáciu je rovnako dôležité, ako odstránenie systémových rezerv na ktoré tento príklad poukázal. Myslím však, že plakať nad vzniknutou situáciou nemá racionálny význam. Prioritou súčasnosti by podľa môjho názoru malo byť to, aby táto novodobá zrúcanina nevyvolala sériu ďalších zrútení, ktoré už nebude možné finančne ani morálne odškodniť. Zdravotných zrútení ľudí, zrútení vzťahov a podobne. Kompetentní by si mali láskavo uvedomiť, že v tomto príbehu nejde o žiadne abstraktné premenné, ale o životy a osudy niekoľkých desiatok rodín, ktoré sa zo dňa na deň stali bezdomovcami, poniektorí možno s doživotným bremenom dlhu na krku. A zrazu sú všetky ich istoty fuč! Bolo by načim sa všetkým rýchlo zobudiť, prestať sa zo vzniknutej situácie navzájom obviňovať a láskavo začať konať. Lebo aj do Piešťan sa už blíži zima!

obyčajná buzerácia. .. .

03.12.2015

O piešťanskej zrúcanine Centroom som už písal dvakrát. Prvý krát som sa zamýšľal nad tým, koho zo vzniknutej situácie viniť. Druhý krát som sa snažil charakterizovať aktuálnu úroveň viac »

prehliadaný odkaz . . . .

13.11.2015

....ak v letectve nastane akákoľvek „udalosť“, vždy musí dôjsť k jej dôkladnému a nezávislému vyšetreniu. Okrem iného preto, že každá „udalosť“ v sebe nesie istý odkaz, z ktorého viac »

. . . majú smolu!

06.11.2015

O príbehu obyvateľov piešťanskej novostavby Centroom ste už iste počuli. Pred približne mesiacom sa zo štyroch desiatok rodín, ktoré si obstarali bývanie v obytnom komplexe Centroom stali takpovediac viac »

Rusko, Bajkonur, Proton-M, raketa, štart rakety,

Popredného predstaviteľa ruského kozmického priemyslu zatkli

19.08.2018 17:16

Ruskí vyšetrovatelia oznámili, že pre obvinenia zo sprenevery zadržali zástupcu šéfa spoločnosti RKK Energija, poprednej firmy v kozmickom priemysle v Rusku.

peniaze, mince, bankovky, banka, účet, úspory, úver

Euroval vyzval Grécko, aby pokračovalo v reformách

19.08.2018 16:45

Euroval vyzval Grécko pred jeho vystúpením z tretieho záchranného programu, aby ďalej dodržiavalo prísne podmienky, na ktorých sa dohodlo s veriteľmi.

dará, sýria

Merkelová a Putin sa dohodli na novej snahe o stabilizáciu Sýrie

19.08.2018 16:12

Po rokoch občianskej vojny v Sýrii chcú Nemecko, Rusko, Francúzsko a Turecko pracovať na novej iniciatíve zameranej na stabilizáciu tejto zdevastovanej krajiny.

Diciotti, migranti, Taliansko

Alebo nám Európa pomôže, alebo budeme migrantov vracať do Líbye, varuje Salvini

19.08.2018 16:04

Taliansko a Malta vyostrili spor o to, ktorá z týchto krajín by mala prijať loď sa 177 migrantmi na palube, ktorá čaká na ďalšie pokyny pri ostrove Lampedusa.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 4
Celková čítanosť: 36095x
Priemerná čítanosť článkov: 9024x

Autor blogu

Kategórie