Založ si blog

Novodobá zrúcanina

Na spadnutej stavbe sa hádajú stavebné materiály, koho chybou je, že stavba spadla. Ja som tri krát poctivo vypálená tehla, moja chyba to nebola, obhajuje sa tehla. Ja som zasa kvalitný, niekoľkokrát preosiaty piesok, ja za to tiež nemôžem, vraví piesok. A cement iba hrkne: na mňa nepozerajte, ja som tam ani nebol….

Pomerne vysokým výskytom zrúcanín, najmä hradov, je Slovensko preslávené i v zahraničí. Zrejme popularita zrúcanín bola niečím podnetom k tomu, aby sme ako krajina zasa raz vynikli. V medzinárodne preslávenom kúpeľnom meste Piešťany, vznikla idea postaviť priamo v centre mesta modernú polyfunkčnú budovu. Všetko prebiehalo presne podľa plánu a v zmysle zákonov. Boli vydané príslušné povolenia, bola zahájená realizácia stavby a po dokončení bola stavba úspešne skolaudovaná a byty predané. Akurát namiesto CEZAAR (prestížnej ceny za architektúru) by si táto stavba zaslúžila skôr zápis do zoznamu dedičstva UNESCO, ako jedna z najmladších zrúcanín na našom území….

O probléme polyfunkčnej budovy v Piešťanoch toho už médiami prebehlo pomerne dosť. Ja sa však snažím vytvoriť si vlastný obraz o vzniknutej situácii, pretože tým „zaručeným informáciám“, ktorými nás médiá denno-denne kŕmia už po kauze Alfa Bio akosi prestávam veriť. Snažím sa vcítiť aj do osudov poškodených a zastať sa ich v tejto neľahkej životnej situácii. A tiež sa snažím zamyslieť sa nad tým, kto je za vzniknutú situáciu zodpovedný.

  • Kritizovať majiteľov bytov za to, že si „nedostatočne preverili“ kupovanú nehnuteľnosť (obzvlášť v stave, ak zálohy za byty platili pred zahájením samotnej výstavby vo viere, že byty budú mať primeraný kvalitatívny štandard a s vedomím, že majú nárok na záruku za kvalitu diela) nie je podľa môjho názoru veľmi na mieste. Je však pravdou, že využitie komerčného poistenia voči predmetnému riziku by podstatne zjednodušilo ich súčasnú situáciu,
  • podstatnú mieru viny nesie podľa môjho názoru správca/investor nehnuteľnosti, ktorý dlhodobo ignoroval závery nezávislých znalcov z oblasti statiky a principiálne riešenia suploval kozmetickými „opravami“,
  • istú mieru zodpovednosti za vzniknutú situáciu nesie i mesto zato, že si účinne nedokázalo vynútiť zrealizovanie relevantných nápravných opatrení zo strany správcu/investora,
  • otázna je zodpovednosť mesta zato, že nedokázalo identifikovať nedostatky v projektovej dokumentácii statiky tak v priebehu stavebného, ako aj kolaudačného konania,
  • otázna je zodpovednosť zhotoviteľa stavby a stavebného dozoru zato, že nedokázali identifikovať nedostatky v statike počas prípravy a realizácie stavebných prác,
  • otázna je zodpovednosť generálneho projektanta za kvalitu vyhotovenia projektovej dokumentácie statiky,
  • predpokladám, že veľkú zodpovednosť za vzniknutú situáciu nesie sám autor projektu statiky (to však preukáže alebo vyvráti až nezávislé odborné vyšetrovanie),
  • za úvahu stojí aj úvaha nad zodpovednosťou inštitúcie vydávajúcej oprávnenie príslušnému statikovi,
  • a otázka tiež visí nad kvalitou stavebnej legislatívy a legislatívy v oblasti stavebného konania.

Je jasné, že odhalenie a potrestanie vinníkov za vzniknutú situáciu je rovnako dôležité, ako odstránenie systémových rezerv na ktoré tento príklad poukázal. Myslím však, že plakať nad vzniknutou situáciou nemá racionálny význam. Prioritou súčasnosti by podľa môjho názoru malo byť to, aby táto novodobá zrúcanina nevyvolala sériu ďalších zrútení, ktoré už nebude možné finančne ani morálne odškodniť. Zdravotných zrútení ľudí, zrútení vzťahov a podobne. Kompetentní by si mali láskavo uvedomiť, že v tomto príbehu nejde o žiadne abstraktné premenné, ale o životy a osudy niekoľkých desiatok rodín, ktoré sa zo dňa na deň stali bezdomovcami, poniektorí možno s doživotným bremenom dlhu na krku. A zrazu sú všetky ich istoty fuč! Bolo by načim sa všetkým rýchlo zobudiť, prestať sa zo vzniknutej situácie navzájom obviňovať a láskavo začať konať. Lebo aj do Piešťan sa už blíži zima!

obyčajná buzerácia. .. .

03.12.2015

O piešťanskej zrúcanine Centroom som už písal dvakrát. Prvý krát som sa zamýšľal nad tým, koho zo vzniknutej situácie viniť. Druhý krát som sa snažil charakterizovať aktuálnu úroveň viac »

prehliadaný odkaz . . . .

13.11.2015

....ak v letectve nastane akákoľvek „udalosť“, vždy musí dôjsť k jej dôkladnému a nezávislému vyšetreniu. Okrem iného preto, že každá „udalosť“ v sebe nesie istý odkaz, z ktorého viac »

. . . majú smolu!

06.11.2015

O príbehu obyvateľov piešťanskej novostavby Centroom ste už iste počuli. Pred približne mesiacom sa zo štyroch desiatok rodín, ktoré si obstarali bývanie v obytnom komplexe Centroom stali takpovediac viac »

Rajoy

Madrid prevezme kontrolu na Katalánskom, potvrdil v sobotu Rajoy

21.10.2017 16:40

Povinnosti kabinetu prevezmú v zásade ministri v Madride "tak dlho, dokiaľ bude trvať mimoriadna situácia".

Opel Insignia GSi Sports Tourer - 2017

Šéf PSA: Opel má vyššie náklady ako továrne PSA

21.10.2017 15:43

Generálny riaditeľ francúzskej automobilky PSA Group Carlos Tavares signalizoval možné znižovanie nákladov v nemeckej divízii Opel.

Lucia Žitňanská

Pri obsadzovaní Súdnej rady SR vychádzam z programového vyhlásenia vlády, tvrdí Žitňanská

21.10.2017 15:12

Vo svojom stanovisku k obsadzovaniu Súdnej rady SR vychádzam z programového vyhlásenia vlády, kde je napísané, že vláda do nej bude presadzovať nesudcov.

Richard Sulík

SaS garantuje, že ak zostaví vládu, premiér nebude bývať u daňového podvodníka

21.10.2017 14:30

Robert Fico podľa poslankyne NR SR Veroniky Remišovej (OĽaNO) namiesto toho, aby sa zaoberal víziou krajiny a dal ľuďom nádej, na programovej konferencii Smeru len očierňoval opozíciu.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 4
Celková čítanosť: 4461x
Priemerná čítanosť článkov: 1115x

Autor blogu

Kategórie